Війна в Україні скрізь менталітет американських вчених. Про лекцію М. Сергеєва (США)

Квітень 17, 2024

Ірина Миколаївна Сілютіна

На катедрі політологічних та культурологічних студій СНУ ім. В. Даля відбулася гостьова лекція Міхаїла Сергеєва – професора філадельфійського університету мистецтв (США) на тему «The “End of History” or the End of Humanity? Rereading Fukuyama and Huntington During Russia’s War Against Ukraine"» («“Кінець історії” чи кінець людства? Перечитуючи Фукуями та Хантінгтона під час війни Росії проти України»).

Picture2.jpg

Лекція була прочитана англійською мовою з перекладом на українську. Організатором, модератором та перекладачем слайдів презентації з англійської мови на українську була доцентка Наталія Шелковая, перекладачами лекції – доцентка Марія Щербина та аспірантка Юлія Хлистун.

Picture3.jpg

Picture4.png

Лекція привабила понад 50 слухачів (викладачів, студентів, аспірантів) з СНУ ім. В. Даля та інших університетів не тільки України, а й закордонних університетів, які співпрацюють з нашим університетом. У ході лекції пролунала повітряна тривога по всій Україні, але більшість слухачів залишилися. Це свідчить про незламний дух українських науковців та здобувачів освіти.

Picture5.png

У своїй лекції проф. Сергеєв намагався осмислити глибинні витоки загарбницьких прагнень та діянь Росії (від царів та імператорів до Путіна), що носять з давнини переважно варварський характер, причини сучасної війни Росії проти України і відобразити можливі сценарії подальшого розвитку людства.

Для реалізації цієї мети було здійснено співставлення робіт Френсіса Фукуями «Кінець історії і остання людина» (зокрема його розрізнення «ізотімії» – бажанням бути рівним іншим і «мегалотимії» – бажанням бути кращим за інших (що стосується до Росії, яка завжди була мегалотимічною нацією), поділ сучасних суспільств на «історичні» та «постісторичні») та Семюеля Гантінгтона «Зіткнення цивілізацій і переформатування світового порядку».

Picture6.png

У ході цього співставлення Сергеєв здійснив аналіз вчень та ідей: першого західного історика, Геродота (V ст. до н.е.) про різницю між «цивілізованими» греками і «варварськими» не греками («Історії»); давньогрецьких філософів Платона про складання людської психіки з трьох частин (розуму, пристрастей (тимосу) та бажань) та Аристотеля про справедливий і громадянський політичний режим, з одного боку, і несправедливе і варварське правління, з іншого боку («Політика»); Георга Гегеля про сутність свободи і «нещасну свідомість»; Олександра Кожева про діалектику Пана і Раба;

Picture7.png

Арнольда Тойнбі про сутність всесвітнього цивілізаційного розвитку («Дослідження історії»);

Picture8.png

Костянтина Кустановича про три унікальні риси російського національного духу (релігійна традиція, колективістський менталітет, правовий нігілізм).

Здійснений глибокий і складний аналіз, в сучасних обставинах ментального, політичного, військового та економічного хаосу, призвів Сергеєва до наступних думок.

У двадцять першому столітті три оплоти авторитаризму зберегли свою життєздатність і привабливість – ісламські держави, Росія і Китай. Релігійний фанатизм в ісламі, ядерний шантаж Росії, економічне піднесення Китаю. Китай не лише є найстарішим бастіоном автократії, що проіснував понад дві тисячі років. Він також став першим – і поки що єдиним – авторитарним режимом, який успішно конкурує з демократичною Америкою на економічному полі. У порівнянні з Китаєм, Росія є занепадаючою клептократичною державою, яка має військові амбіції, що виходять далеко за межі її нинішніх можливостей. Як євразійська імперія, Росія стала спадкоємицею Золотої Орди – монгольської імперії. Протистояння між Україною та Росією в цьому історичному контексті є давньою суперечкою між західною Хартією вольностей або Великою хартією вольностей та монгольським імперським кодексом законів, відомим як "Ясса".

Picture9.png

Що стосується Росії та її імперських прагнень, то, як підкреслював відомий польсько-американський дипломат і експерт з міжнародних відносин Збігнєв Бжезинський у своїй книзі «Велика шахова дошка», «Україна, новий і важливий простір на євразійській шахівниці, є геополітичним стрижнем, оскільки саме її існування як незалежної країни допомагає трансформувати Росію. Без України Росія перестає бути євразійською імперією».

Picture10.png

Після лекції відбулося жваве її обговорення, намагання слухачів почути  «голос Америки» стосовно війни в Україні та її причин і наслідків.

Picture11.png

Наприкінці, учасники та організатор і модератор лекції доц. Наталія Шелковая щиро подякувала шановному американському колегові за надзвичайно цікаву і важливу для нас, українців, лекцію, яка дала багато їжі для осмислення дуже складної та напруженої ситуації в Україні через війну.

Picture12.png

Picture13.png