Кафедра загальної та фізичної хімії заснована в 1994 році в складі хімічного факультету Сєвєродонецького технологічного інституту (наказ Президента Східноукраїнського Державного університету №15 від 2.06.94 р.) на базі кафедр загальної хімії та фізичної хімії, які були створені у 1968 році у складі Рубіжанської філії Харківського політехнічного інституту.

Кафедра хімії та охорони праці створена в 2016 році в складі факультету інженерії Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля (наказ ректора №69/01 від 27.04.2016р.) на базі кафедр загальної та фізичної хімії і охорони праці.

З моменту утворення кафедри в Сєвєродонецькому технологічному інституті її очолила кандидат технічних наук, доцент Раїса Григорівна Заіка, яка зробила вагомий внесок в розвиток кафедри і підготовку кваліфікованих фахівців для хімічної та нафтохімічної галузі. Заіка Р.Г. була одним із ініціаторів підготовки фахівців за комбінованою формою навчання в м. Сєвєродонецьк за договорами з підприємствами регіону, з 1979 року виконувала обов’язки заступника декана факультету, а з 1998 року до 2016 року була деканом хімічного факультету. Нагороджена медаллю за «Трудовое отличие», почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Управління освіти і науки Луганської обласної адміністрації, за плідну співдружність з підприємствами регіону і високий рівень навчання та виховання студентів відзначена нагрудним знаком «Знак пошани» Лисичанської міської ради, подякою Генерального директора ВАТ «Линік».