РАДА ЄВРОПИ
ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОРАТ З ПРАВ ЛЮДИНИ ТА ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА
Департамент імплементації прав людини, правосуддя та стандартів
правової співпраці
Відділ навчання в галузі правосуддя та прав людини
Програма HELP
Доцент кафедри господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін Загоруй І.С. 11.01.2025 року був зарахований на дистанційну частину курсу «Трудові права як права людини» в межах онлайн-курсів HELP (ПРОГРАМА РАДИ ЄВРОПИ З ОСВІТИ В ГАЛУЗІ ПРАВ ЛЮДИНИ ДЛЯ ЮРИСТІВ.
HELP – це головна освітня програма Ради Європи для юристів, мета якої – навчання суддів, прокурорів та адвокатів, а також інших спеціалістів юридичних професій європейським стандартам у галузі прав людини. Курси HELP розширюють знання професіоналів-юристів з ключових тем у галузі прав людини і таким чином сприяють кращому захисту прав людини на національному рівні.
Структура курсу «Labour Rights as Human Rights (13 hours)» включає 9 змістових модулів та додаткових матеріалів до них, перевірка вивченого матеріалу. Вивчені міжнародні документи (МПЕСКП, ЄСХ, Директиви ЄС) з відповідними нормами, а також відповідними правовими інструментами ЄС та практикою ЄКСП, ЄСПЛ і європейських судів.
Зокрема предметом вивчення були такі теми як: «Вступ до Європейської соціальної хартії», «Право на працю і трудові відносини», «Робочий час і час відпочинку», «Справедлива винагорода та захист заробітної плати», «Звільнення», «Рівність та недискримінація», «Колективні трудові права», «Безпека та здоров’я на роботі» та «Торгівля людьми з метою трудової експлуатації»
Корисним стало розуміння того, які саме статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод частіше фігурують у тих справах, які так чи інакше зачіпають сферу праці та трудових відносин. Попри те, що здається, що Конвенція взагалі не стосується трудових прав, у практиці ЄСПЛ розглядалися справи, які стосувалися не тільки примусової та обов’язкової праці, яка заборонена статтею 4 Конвенції, а й доступу до праці, суміщення професійного та сімейного життя, спорів, пов’язаних з професійними захворюваннями та безпекою праці, остаточною забороною певного виду професійної діяльності, свободи вираження поглядів та релігії у професійній діяльності, звільнення через сексуальну орієнтацію, стан здоров’я чи приналежність до політичної партії, оподаткування виплат при звільненні та щодо пенсій і стягнень з зарплат тощо.
Певна увага у цьому курсі також зосереджена на основних міжнародно-правових стандартах і стандартах ЄС у сфері регулювання трудових відносин.
Після завершення вивчення дистанційного курсу і перевірки знань І.С. Загоруй отримав цифровий «Сертифікат про досягнення».
Опановані матеріали курсу можуть бути використані у навчальному процесі в ході вивчення дисциплін на кафедрі господарсько-правових та суспільно-політичних дисциплін.