Наукова та науково-дослідна діяльність кафедри
Провідною метою кафедри господарського права є активізація наукової й науково-дослідної діяльності кафедри та поглиблення її взаємодії з навчальним процесом з метою підготовки нового покоління висококваліфікованих фахівців для галузей юриспруденції та економіки, виконання конкурентоспроможних наукових розробок, провадження інноваційної діяльності в ринкових умовах з урахуванням цілей та завдань національної економіки в умовах сталого розвитку.
Колектив кафедри господарського права намагається працювати над підвищенням свого професійного рівня, що є одним із центральних елементів стратегії і тактики удосконалення організації і змісту вищої освіти, усунення економічних і структурних диспропорцій в рівнях освітньої та професійної підготовки. Викладачі кафедри господарського права постійно підвищують свою ділову репутацію та професійну кваліфікацію:
– у 2020 році доцентом Мартиновою Л.В. було пройдено міжнародне стажування на тему «Міжнародні проєкти: написання, аплікування, управління та звітність» (Словаччина, Католицький Університет у м. Румбероз; Польща, Університет суспільних наук (UNS) у м. Лодзь у співпраці з Фундацією Central European Academy Studies and Certifications (CEASC)) та курси підвищення кваліфікації, що проводилися в рамках Програми Ради Європи з освіти в галузі прав людини для юристів (Human Right Education for Legal Professionals – HELP) (Україна);
– у 2021 році доцентом Терещенком С.В. було пройдено міжнародне стажування на тему «Інтернаціоналізація закладів освіти: міжнародні проєкти та партнерства» (Словаччина, Центрально Європейська Академія Навчань та Сертифікації (CEASC), Польша-Україна у співпраці Uczelnia Nauk Spolecznych (UNS), Lodz, Polska та Catholic University in Ruzomberok, Slovakia).
– у 2022 році професором Шаповаловою О.В. було пройдено міжнародне стажування за програмою «Фандрейзинг та організація проектної діяльності в навчальних закладах освіти: європейський досвід» та розроблено освітній проект на тему «Дуальна (міжнародна) інклюзивна освіта» (Польща, Фундація Зустріча Кафедри польсько-українських студій Ягеллонського університету в Кракові, Центр розвитку кар’єри ГО «Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти «Соборність»).
Також викладачі кафедри приймають активну участь у науково-практичних конференціях й круглих столах, кафедральних та міжкафедральних наукових семінарах, міжнародних симпозіумах та інших міжнародних програмах мобільності науково-педагогічних працівників з виконання пріоритетних завдань з інтернаціоналізації тощо.
Наукові статті викладачів кафедри публікуються на сторінках авторитетних вітчизняних та зарубіжних фахових видань:
- проф. Шаповалова О.В.: Scopus;
- проф. Вінник О.М.: Scopus;
- доц. Домбровська О.В.: Scopus;
- доц. Терещенко С.В.: Scopus;
- доц. Мартинова Л.В.: Scopus.
Тематика публікацій зорієнтована на актуальні питання сучасного розвитку юридичної науки, практики та освіти.
Щороку кафедрою господарського права проводиться всеукраїнський просвітницький та науковий захід – круглий стіл на найбільш актуальні проблематики сьогодення: «Правове забезпечення активної життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб», «Правові умови зміни статусу громадян внаслідок «гібридної війни» в Україні», «Цифровізація сучасних бізнес-процесів як вектор нової економічної політики» та інш. До участі у Круглих столах залучаються провідні вчені та практики. Ведуться жваві дискусії щодо оцінки сучасних проблем обґрунтування напрямів забезпечення збалансованого розвитку права та економіки, дискусії та обґрунтування потреби наступної модернізації господарського, трудового та іншого законодавства в сучасних умовах тощо.
На кафедрі виконано дослідження за держбюджетними науково-дослідними темами: «Особливості правового забезпечення реалізації державно-приватного партнерства», «Вдосконалення господарського законодавства України», «Аналітико-правові засади протидії тіньовій економіці та неефективному господарюванню», «Проблеми правового впливу на господарські відносини та господарську діяльність». З 01.01.2021 року розпочата робота кафедри над держбюджетною науково-дослідною темою: «Концептуальні засади сталого розвитку економіки в умовах її цифровізації».
З 2009 року по 2014 рік кафедрою було укладено з суб’єктами підприємницької діяльності та виконано низку господарських договорів на проведення науково-дослідних робіт за номерами Ю-01-09, Ю-1-10, Ю-2-10, Ю-1-12, Ю-2-12. «Методика організації правової роботи на підприємстві» (державний реєстраційний номер 01090009030); «Правові методи мінімізації економічних ризиків підприємців при публічно-приватному партнерстві» (державний реєстраційний номер 0111U000043); «Правовий захист інтересів недержавних суб’єктів господарювання при публічно-приватному партнерстві» (державний реєстраційний номер 0111U000044); «Правові заходи запровадження енергозберігаючих технологій на підприємствах металургії» (державний реєстраційний номер 0112U002894), «Особливості правового режиму господарського використання земельних ділянок, надр та інших природних ресурсів» (державний реєстраційний номер 0112U002895).
На кафедрі господарського права здійснюється підготовка аспірантів за спеціальністю 12.00.04 «Господарське право; господарське процесуальне право». За роки розвитку кафедри були підготовлені та захищені докторська й кандидатські дисертації (1 докторська, 15 кандидатських). Досліджена проблематика різноманітна та дуже актуальна: О.А. Воловик – «Господарсько-правове забезпечення корпоративних інтересів» (2005 р.), О.В. Шаповалова – «Адаптація вимог сталого розвитку до господарського законодавства» (2007 р.), Д.В. Шликов – «Правова природа оренди майна як форми державно-приватного партнерства» (2010 р.), Є.А. Таликін – «Запобіжні заходи у господарському судочинстві» (2010 р.), Д.С. Щеглов – «Господарсько-правові засоби попередження фіктивного господарювання» (2011 р.), О.Д. Сиротюк – «Господарсько-правові засади державно-приватного партнерства» (2011 р.), О.С. Фонова – «Спрощенні процесуальні форми: адаптація господарського судочинства України» (2012 р.), С.В. Терещенко – «Договірний механізм реалізації державно-приватного партнерства» (2012 р.), Т.С. Гудіма – «Правове регулювання діяльності з венчурного інвестування» (2015 р.), С.В. Солодченко – «Правове забезпечення реалізації контрольних функцій суб’єктів господарювання» (2019 р.) та ін.