Історія кафедри

Кафедра історії, археології та туризму

Наукова робота та дослідження

Наукова робота

Наукова робота кафедри охоплює широке коло напрямів.

100+
Захищених дисертацій
9
Аспірантів
Червень 2025
1069
Цитувань у Google Scholar
Червень 2025

У 2003 році проф. Михайлюк В. П. став одним із фундаторів створення у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля спеціалізованої вченої ради з захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальностей 07.00.01 – історія України та 07.00.02 – всесвітня історія, і був призначений головою ради. Протягом 2004-2018 рр. він був головою спеціалізованої вченої ради К 29.051.04 Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. В цій спецраді було захищено близько 100 дисертацій. Безпосередньо під його керівництвом захистилося 33 аспірантів та здобувачів наукового ступеня кандидата історичних наук, що підтверджене відповідними рішеннями ВАК (ДАК) України.

З 2004 р. по 2014 р. при кафедрі діяв Спільний відділ історії техніки Центру ім. Доброва СНУ ім. В. Даля МОН України та Центру ім. Доброва НАН України під керівництвом проф. Михайлюка В. П. Завдяки науковій діяльності цього відділу, у 2019 р. під керівництвом к.і.н., доц. Сапицької О. М. була успішно захищена дисертація Аносової В. С. «Становлення та розвиток фортифікаційних технологій оборонних комплексів Західної України (XІІ-ХVIII століття)» (07.00.07 – історія науки і техніки) на засіданні спеціалізованої вченої ради у ДУІТ, м.Київ.

Кафедра проводить низку всеукраїнських наукових конференцій: "Актуальні питання історії, археології, науки і техніки: методологія, пошуки, роздуми, знахідки" - метою конференцій є ознайомлення та дискусійне обговорення наукових доробків вітчизняними та зарубіжними вченими з актуальних питань історії, які викладаються учасниками конференції; вироблення рекомендацій з впровадження наукових здобутків у навчальний процес та виховну роботу зі студентами; "Історичні студії СНУ ім. В. Даля" – науково-практичну конференцію; "Світ і Україна у дзеркалі сучасної історії: актуальність діалогу" - конференцію здобувачів вищої освіти та молодих вчених.

Напрями наукових досліджень кафедри

B9 "Історія та археологія"

Дослідження історичних процесів та археологічних знахідок України та світу. Вивчення культурної спадщини, аналіз історичних документів та артефактів.

J3 "Туризм та рекреація"

Вивчення туристичного потенціалу регіонів, розробка нових туристичних маршрутів, дослідження історико-культурних пам'яток та їх використання у туристичній діяльності.

J2 "Готельно-ресторанна справа та кейтеринг"

Дослідження розвитку готельно-ресторанного бізнесу, інноваційних технологій обслуговування, історичних аспектів гостинності та кулінарних традицій.

Наукові інтереси викладачів

Доц. Сапицька О. М.

Наукові інтереси:

Цифрові технології в історії Методологія досліджень Європейські студії Історія первісності Військова справа Право в історії Захист культурної спадщини

Проф. Михайлюк В. П.

Наукові інтереси:

Історія освіти Аграрна історія України Історіографія Методологія історичних досліджень

Проф. Зеленко О. О.

Наукові інтереси:

Соціально-економічний розвиток регіонів Туристична індустрія Сфера гостинності

Проф. Бровендер Ю. М.

Наукові інтереси:

Доба бронзи у Євразії Донецький гірничорудний центр Металовиробництво доби раннього металу

Проф. Заваріка Г. М.

Наукові інтереси:

Соціально-географічні аспекти туризму Відновлення туристичної діяльності Курортно-рекреаційна діяльність

Доц. Сергієнко С. Ю.

Наукові інтереси:

Історія України 20–30-х років ХХ ст.

Доц. Сафонова Н. М.

Наукові інтереси:

Викладання історії Демократичні цінності Українська вища освіта

Ст.викл. Денищенко Л. В.

Наукові інтереси:

Розвиток готельного господарства Місцеве самоврядування Реформа децентралізації