Археологічна практика студентів СНУ ім. В. Даля у фокусі "Суспільне Хмельницький #️⃣подія

Червень 19, 2024

Віталій Павлович Михайлюк

 

Вперше за останні пів століття археологічних досліджень в Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж" розпочали розкопки під північним муром фортеці. У першому ж шурфі на археологів чекали відкриття, розповів Суспільне Хмельницький завідувач сектору археології заповідника Віктор Вєтров.

Наразі у заповіднику завершують перший етап розпочатого у травні сезону археологічних розкопок під північним 14-метровим муром Меджибізької фортеці, говорить Віктор Вєтров.

"Дослідження північного муру Меджибізької фортеці відбувається вперше за всі 50 років археологічних досліджень у фортеці. І цікаво, що перший же шурф дав нам просто унікальні дані про специфіку будівництва саме оцього північного муру", — каже Вєтров.

64f50cf2942838f4.jpg
Завідувач сектору археології Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Віктор Вєтров.
 

За словами археолога, фундамент північного муру складається з двох частин. Відзначає, недобросовісні будівельники були і в часи середньовіччя.

"Нижня зроблена дуже якісно і ретельно. І верхня частина фундаменту зроблено трохи з технологічним браком. Це свідчить про те, що в один період будівництва тут працювали дві різні бригади. Верхня частина — це бутова кладка, просто накидано каміння і залито не дуже якісним розчином", — показує Віктор Вєтров.

dac7a6c49e485ea7.jpg
Північний мур Меджибізької фортеці складається з двох частин — нижньої та верхньої, зробленої не дуже якісно.
 

До будівельної траншеї, з якої почали зводити північний мур фортеці кидали залишки кераміки, за допомогою якої і вдалося встановити початок будівництва цієї стіни, говорить завідувач сектору археології заповідника "Межибіж".

"І кераміка нам абсолютно стовідсотково датувала час цього будівництва. Це друга половина XVI століття", — каже Вєтров.

У лівій частині шурфу археологи виявили поки що неідентифікований залізний циліндричний артефакт.

"Він практично заклинений між каміннями. За розміром дуже можливо, що це уламок ствола вогнепальної зброї, наприклад, гаківниці", — розповідає Вєтров.

c3b69b33371dc0d3.jpg
Студент-археолог Артем Гайдюк, який проводить розкопки у Меджибізькій фортеці.
 

Другий шурф під північним муром фортеці, каже студент-археолог Артем Гайдюк, також багатий на археологічні знахідки.

"Ось це — парфюмерна скляночка. Очевидно, вона має місцеве походження. І прикрашена от таким от рослинним орнаментом. Ще з цікавого знайшли пляшечку невелику від парфуму. Потім кераміку, кістки. І якесь таке залізне кріплення", — показує та коментує свої знахідки Артем.

Це третій археологічний сезон студентів їхнього вишу в Меджибожі, каже професор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Юрій Бровендер.

"Сама знахідка в шурфі цілої, не розбитої, не розламаної речі, свідчить про те, що наші студенти розуміють відповідальність самих робіт. Я думаю, віднайдені ними речі знайдуть достойне місце в експозиції музею", — говорить керівник археологічної практики.

142347a8aff221fd.jpg
Пляшечка від парфуму, яку знайшли про розкопках північного муру Меджибізької фортеці.
 
За словами Віктора Вєтрова, під час нинішніх розкопок також з’ясували, що рівень сучасного ґрунту на пів метра вищий за той, який був на момент будівництва північного муру фортеці. Перепад рівня ґрунту між основою стіни і подвір’ям фортеці складає 9 метрів. Земля у самій фортеці є насипною, робить висновок археолог, і додає: наступний етап розкопок розпочнуть днями.