Історія кафедри

Кафедра як самостійний підрозділ Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля МОН України існує з 2003 року. Від початку впродовж 20 років її очолював д.і.н., професор, академік Академії наук вищої освіти України Михайлюк Віталій Павлович.

З 26.06.2012 р. кафедру всесвітньої історії перейменовано у кафедру всесвітньої історії та міжнародного права (наказ № 11 від 26.06.2012 р.)

З 20.10.2014 р. кафедру всесвітньої історії та міжнародного права перейменовано у кафедру всесвітньої історії та історії України (наказ № 40 від 15.10.2014 р.).

З 01.09.2018 р. кафедру всесвітньої історії та історії України перейменовано на кафедру історії та археології (наказ №269/80-01 від 30.08.2018 р.).

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України № 922 від 18.10.2022 СНУ ім. В. Даля отримав тимчасову локацію в м. Києві.

Археологічні дослідження

У 1992 році в Східноукраїнському національному університеті була створена археологічна лабораторія «Спадщина», що діяла спочатку на базі кафедри Історії України у співробітництві з Луганським обласним краєзнавчим музеєм, а згодом до співпраці долучилася кафедра Всесвітньої історії, яка була створена у 2003 році і стала випускаючою для спеціальності 032.

Через російську збройну агресію у 2014 році колекція археологічних знахідок та науковий архів археологічної лабораторії були практично повністю втрачені, але археологія, як науковий напрямок у переміщеному до м. Сєвєродонецьк СНУ ім. В. Даля, не припинила існування. У 2017 році відбулася реанімація навчальної археологічної практики здобувачів вищої освіти спеціальності 032 «Історія та археологія» СНУ ім. В. Даля.

5 жовтня 2020 р. на честь 100-річчя СНУ ім. В. Даля широкій громадськості був презентований археологічний музей СНУ ім. В. Даля «Відкрита і100рія», у якому, зокрема, були представлені артефакти, знайдені студентами спеціальності 032 «Історія та археологія» під час навчальних археологічних практик.

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 році Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля знову був вимушений переміщуватися. Але цього разу ціною великих зусиль та відваги небайдужих людей вдалося вивезти значну частину експонатів університетського археологічного музею.

Також зусиллями директора музею, д.і.н., професора кафедри історії та археології Ю. М. Бровендера, у 2022 р. вдалося провести повноцінну археологічну практику для студентів спеціальності 032 «Історія та археологія» І ОКР СНУ ім. В. Даля у смт. Меджибіж (Хмельниччина). Польовий сезон 2023 р. також був проведений у смт. Меджибіж у рамках підписаної Угоди про спільну наукову, навчально-методичну та культурну співпрацю з Державним історико-культурним заповідником «Межибіж».

Наразі на сьогодні археологічний музей СНУ ім. В. Даля «Відкрита і100рія» функціонує у віртуальному форматі, проте експозиція археологічних знахідок наших студентів та ентузіастів під керівництвом проф. Ю. М. Бровендера у очному форматі планується до відкриття у м. Київ.

archeology.jpg

Підрозділи кафедри

На базі кафедри працює Східноукраїнська філія Інституту археології НАН України.

tripilskii_vizerunok.jpg

Візерунок трипільської кераміки