Гостьова лекція для здобувачів спеціальності 053 Психологія. Тема зустрічі: "Психологічна допомога дітям в ситуації переживання хронічного стресу засобами арт-терапії"

Жов. 28, 2022

27 жовтня 2022 року відбулась гостьова лекція для здобувачів вищої освіти, що навчаються на освітній програмі «Психологія» спеціальності 053 Психологія кафедри психології та соціології. Тема зустрічі: "Психологічна допомога дітям в ситуації переживання хронічного стресу засобами арт-терапії". Спікер – пані Ольга Літвінова, кандидат психологічних наук., доцент, доцент кафедри психології, педагогіки та філософії Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, членкиня Національної психологічної асоціації, членкиня Всеукраїнської арт-терапевтичної асоціації (Полтавський осередок). Пані Ольга ознайомила присутніх із власним досвідом, отриманим під час практичної діяльності та участі у різноманітних проєктах. Увагу було зосереджено на роботі різноманітними засобами арт-терапії із травмою війни у дітей, роботі з їх травматичним досвідом. Психологіня ознайомила здобувачів вищої освіти із усіма існуючими методами та техніками арт-терапії, наприклад: малювання, ліплення, музика, мандало-терапія, фотографія, кінофільми, книги, акторська майстерність, створення історій і багато іншого. Арт-терапію якісно можна використовувати як метод зцілення за допомогою творчості. І можливо це робити із будь якою віковою групою. Це метод роботи, який не має протипоказань для застосування. Це простір для постійних творчих пошуків у роботі психолога. Ольга Володимирівна на прикладі роботи із дітьми, що постраждали внаслідок воєнних дій, розповіла про особливості роботи із їх емоційними станами, страхами, гнівом. Особливий сплеск неймовірних емоцій викликала частина зустрічі, присвячена роботі з іграшкою як з перехідним об’єктом для дитини в травмі, де учасники познайомились із відкритими обіймами Хібукі. Це собака-обіймака. Це унікальна терапевтична іграшка, яка допомагає пережити травму, впоратися з болем, втратами й руйнуваннями. Пес Хібукі приїхав з Ізраїлю, щоб заспокоїти й обійняти якомога більше дітей. Обійми – одна з найбільш дивовижних і доступних речей, які здатні заспокоїти дитину. Про цілющу силу обійм психологи говорять давно. Обійми знижують рівень стресу, покращують настрій, розслаблюють тіло й нервову систему, дають відчуття захисту, турботи, любові й розуміння. І це працює у будь якому віці. Хібукі в перекладі з івриту означає "обійми". Ця іграшка вміє обіймати. А ще песик Хібукі вміє слухати, не перебиваючи. Може витерти сльози з очей своїми довгими оксамитовими вушками. Може стати тим, хто втішить і зрозуміє. Терапевтична методика роботи з дитячою травмою Хібукі-терапія є новою для України, але в Ізраїлі за цією методою успішно допомагають дітям з 2006 року. Також частина зустрічі була присвячена знайомству, хто ще не був знайомий, із терапевтичним їжачком. Терапевтичний їжачок – це набір: мама і дитинча. Він допомагає долати тривогу та формує механізми самозахисту. Це особлива розробка психологів для використання у ситуаціях, коли дитина сама та немає нікого, кого можна взяти за руку в складні часи. Була апробована більш ніж на 1000 дітей у гострій стресовій ситуації; показала чудові результати, внаслідок яких зникало нервове напруження дітей. Чим особливий «Терапевтичний їжачок»: Це іграшка розміром з серце. Це іграшка з дотиком любові. Це іграшка, яка тебе тримає. Це іграшка, яка завжди з тобою. Це іграшка, яка ніжно бере тебе за руку. Це іграшка з образом тваринки, яка вміє себе захищати та зберігати. Це іграшка, яка активізує внутрішню силу дитини та дорослого.

Гарно дякуємо пані Ользі за приділений час, за відкритість її серця, за готовність завжди бути поруч. А зв’язує нас дружба протягом ось уже більш 20 ти років. Сподіваємось на подальші творчі та плідні зустрічі та обмін думками.