Історія кафедри Кафедра публічного та приватного права була утворена на юридичному факультеті 01.07.2024 р. (наказ № 73/01 від 28.06.2024) шляхом об’єднання кафедри правознавства та кафедри конституційного права. Підготовку здобувачів вищої освіти кафедра здійснює відповідно до Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про наукову та науково-технічну діяльність», нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, а також положень нормативних документів СНУ ім. В. Даля, зокрема, Стратегії розвитку СНУ ім. В. Даля: відновлення та розбудова для майбутнього (2024-2027), Стратегії розвитку СНУ ім. В. Даля до 2030 року, Положення про кафедру публічного та приватного права СНУ ім. В. Даля, стандартів вищої освіти зі спеціальності 081 Право для першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти, тощо. Метою діяльності кафедри в умовах евакуації-2.0 є відновлення повноцінної освітньої та наукової діяльності при збереженні людського потенціалу та досягнення європейських стандартів якості вищої освіти та наукових досліджень у галузі права, у тому числі, шляхом відновленні і розвитку матеріально-технічної бази, наукової і освітньої інфраструктури як кафедри, так і університету, в цілому. Історія кафедри публічного та приватного права – це історія створення, розвитку та модернізації двох кафедр, які об’єднали свій потенціал, а саме: кафедри правознавства (1989-2024 рр.) та кафедри конституційного права (2001-2024 рр.). |
Історія кафедри правознавства
Кафедра правознавства створена наказом ректора Ворошиловградського машинобудівного інституту від 20.10.1989 р. № 143 з назвою «Радянське право». Наказом ректора ВМІ від 10.09.1991р. № 242-04 кафедра була перейменована й одержала назву «Правознавство». Підготовка фахівців з напряму 6.030401 «Правознавство» у СНУ ім. В. Даля була розпочата в 1992 р. Спочатку підготовка проводилась на базі кафедри правознавства в складі гуманітарного факультету. У 1997 р. створено самостійний юридичний факультет. 26 червня 2012р. наказом по університету №11 «Про заходи щодо вдосконалення управління, оптимізації структури університету та зменшення видатків на її утримання» юридичний факультет перетворено на Інститут юриспруденції та міжнародного права. 21 жовтня 2015 р. згідно з наказом №160/02 «Про структурні зміни та заходи щодо вдосконалення управління університетом» Інститут перейменовано в юридичний факультет. Наказом ректора СНУ ім. В. Даля 01.07.2024 р. була створена кафедра публічного та приватного права (наказ № 73/01 від 28.06.2024). Завідувачем кафедри правознавства (2014-2023 р.р.) був д.ю.н., проф., Засл. Юрист України Розовський Борис Григорович та в.о. завідувача кафедри правознавства (2023-2024 р.р.) була к.ю.н., проф. Котова Любов Вячеславна.
Історія кафедри конституційного права
У 2001 році в СНУ ім. В. Даля була створена кафедра архівознавства, одна з небагатьох в Україні, що почала підготовку профільних фахівців. Кафедру очолив Довжук Ігор Володимирович – доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Української академії історичних наук, почесний краєзнавець України. Перший набір на спеціальність «Архівознавство» відбувся в 1994 році за безпосередньої участі історика й архівіста, доктора історичних наук, професора Віталія Феодосійовича Литвиненка (1937-2011), але в умовах окремо створеної кафедри саме із цієї спеціальності підготовка студентів вийшла на новий якісний рівень. У 2002 році при Державному архіві Луганської області відкрито філію кафедри, яка стала основною базою для проходження студентами практик і де вони опрацьовували фонди архіву для написання курсових, дипломних й інших наукових праць. З метою підвищення якості навчального процесу та наукової діяльності кафедри в червні 2005 року на базі кафедри архівознавства відкрито філію відділу історії України XIX – початку XX ст. Інституту історії України НАН України (керівник – професор Довжук І.В.), де проводяться консультації магістрів, аспірантів і докторантів. Для подальшої інтеграції університету й наукової академічної установи в травні 2010 року в Інституті історії України НАН України відкрито філію кафедри архівознавства (керівник – член-кореспондент НАН України Реєнт О.П.). Згідно з наказом ректора СНУ ім. В. Даля від 21.10.2015 р. № 160/02 кафедра «Конституційного права та архівознавства» була перейменована в кафедру «Конституційного права». Завідувачкою кафедри конституційного права (2015-2024 рр.) була к.ю.н., проф. Татаренко Галина Вікторівна.
Наукова робота
Кафедра публічного та приватного права має вагомі наукові здобутки, провадить дослідницьку та інноваційну діяльність, забезпечує інтеграцію освіти та науки з практикою, бере участь у реалізації міжнародних проектів і програм. Наукова робота кафедри спрямована на створення умов для інтенсифікації наукового потенціалу викладачів-науковців кафедри з метою підготовки кваліфікованих правників та проходила в межах кафедральних держбюджетних тем «Актуальні проблеми права щодо інтеграції України до міжнародних стандартів» і «Проблеми розвитку вітчизняного законодавства та імплементації в Україні норм міжнародного та європейського права».
Кафедра публічного та приватного права видає з 2000 року наукове фахове видання – збірник наукових праць «Актуальні проблеми права: теорія і практика», який у 2013 році внесений до міжнародної наукометричної бази даних Index Copernicus. Міністерство освіти і науки України від 13.11.2020 року затвердило рішення Атестаційної колегії Міністерства щодо присвоєння категорії «Б» науковому фаховому журналу «Актуальні проблеми права: теорія і практика» в галузі «Юридичні науки».
Викладачі кафедри публічного та приватного права активно реалізують принцип академічної мобільності, стажуючись у закордонних закладах вищої освіти і наукових організаціях.
Кафедра публічного та приватного права на підставі угод і меморандумів активно співпрацює із установами та організаціями України, зокрема, Луганської, Харківської, Києвської областей: Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків), Вишгородським районим судом Києвської області, Національним антикорупційним бюро України, Луганським окружним адміністративним судом, Луганським державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України, Норвезькою радою в справах біженців, Міжнародною фундацією виборчих систем тощо.
Підрозділи кафедри
Функціонує Філія при Головному управлінні Національної поліції в Луганській області, Правова лабораторія клінічних методів навчання «Pro bono» (Юридична клініка) та Криміналістична лабораторія